Fransa, kürtaj hakkını anayasayla güvenceye alan ilk ülke oldu

Fransa, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi çıkardığı yasayla kürtaj hakkına anayasal güvence veren ilk ülke olarak tarihe geçti.

Kürtaj hakkının Fransız Anayasası’nda yer almasına ilişkin tek maddelik yasa tasarısı, parlamento üyelerinin tamamının bir araya geldiği Kongre’de kabul edildi.

AA’nın ulusal basından aktardığına göre yasa tasarısı, Kongre’de 72’ye karşı 780 oyla onaylandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, Kongre’de onaylanan kürtaj hakkının anayasal güvence altına alınmasını sağlayan tasarıyı Fransa’nın “gururu” ve “evrensel bir mesaj” olarak niteledi ve 8 Mart’ta “yeni bir özgürlüğün anayasal güvenceye alınmasını” kutlamak istediğini belirtti.

Başbakan Gabriel Attal da yasanın kabul edilmesiyle “Fransa’nın dünyaya tarihi bir mesaj verdiğini” vurgulayarak, kendi bedenleri üzerinde söz söyleme hakkının kadınlarda ait olduğu mesajını verdi.

EYFEL’DE ‘BENİM BEDENİM, BENİM TERCİHİM’

Tasarının onaylanmasıyla Fransa, “kürtaj hakkını anayasa tarafından güvence altına alan ilk ülke” oldu.

Yasanın kabul edilmesinin ardından başkentin simgelerinden Eyfel Kulesi’ne “Benim bedenim, benim tercihim” yazısı yansıtıldı.

Ulusal Meclis ve Senato’da onaylanan yasa tasarının, anayasada bir değişiklik öngördüğü için Kongre’de oylamaya sunulması gerekiyordu.

Kürtaj hakkının, Fransız Anayasası’nda yer almasına ilişkin tek maddelik yasa tasarısı, 30 Ocak’ta Ulusal Mecliste 28 Şubat’ta da Senato’da kabul edilmişti.

Fransa’da kadınlar, hamileliğinin 14. haftasına kadar yasal olarak kürtaj yaptırabiliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x