Planlarla oyuncak gibi oynanıyor: Bakanlık eliyle rant

İstanbul Güngören’de TOKİ tarafından yaptırılan ve kaba inşaatları tamamlanmış olan, Gençosman Mahallesi 349 ada 6 parsel üzerindeki sitenin imar planları değiştirildi. 300 daire ve 10 dükkandan oluşan 10 blokluk site için, 23 Aralık 2021 tarihinde yapılan imar planı değişikliği ile parselin dört bir tarafında, çekme mesafesi olarak da adlandırılan 5 metrelik bahçe mesafesi ayrılmıştı.

Söz konusu sitenin kaba inşaatları tamamlandığı halde TOKİ, yeni bir plan değişikliği hazırladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ’nin, bahçe mesafesini 5 metreden 3 metreye düşüren plan değişikliği teklifi, Bakanlık tarafından 18 Aralık 2023 tarihinde onaylandı. Böylelikle, 5 metrelik çekme mesafesi için ayrılmış olan toplam yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik bahçe mesafesi bin 500 metrekareye düşürüldü. Kendi yaptığı planı 2 yıl sonra değiştiren TOKİ, yaklaşık bin metrekarelik bir imar artışı sağlamış oldu.

İNŞAATLARIN İHALESİ GEÇEN YIL YAPILMIŞTI

TOKİ, 300 daire ve 10 dükkanlı, Güngören Gençosman Mahallesi kentsel dönüşüm projesini 11 Mart 2022 tarihinde ihale etti. 6 Ocak 2024 tarihinde bitirilmesi bağıtlanan ihaleyi, 222 milyon 828 bin TL’ye, merkezi Giresun’da bulunan GRS Acar İnşaat Enerji Madencilik Turizm Gıda İmalat San. Tic. Ltd. Şirketi üstlenmişti.

Şişecam Blokları olarak bilinen site yıkılarak 17 Mayıs 2022 tarihinde inşaat faaliyetine başlanmıştı. Neredeyse tamamı şahıslara ait olan Şişecam Blokları, kentsel dönüşüm projesi kapsamında Maliye Hazinesi’ne devredilmiş ve 9 Kasım 2021 tarihinde rezerv yapı alanı için kentsel dönüşüm projesine yönelik plan değişikliği yapılmıştı.

BAKANIN MÜJDELERİ

Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, İstanbul’un depreme hazırlığını büyük müjdelerle başlatacaklarını söylemişti. Bir taraftan acil dönüşmesi gereken binaların yıkımını yapacaklarını, diğer taraftan “yarısı bizden” kampanyası ile ilk sözleşmeleri imzalayacaklarını vurgulayan Bakan Özhaseki, “İstanbul’da 600 bin konutun acil dönüşmesi gerekiyor. Bir kısmını vatandaş yapacak bir kısmını biz yapacağız. Vatandaşlarımızı rezerv alanlara taşıyacağız.” demişti.

Özhaseki, rezerv alanlarla ilgili kanun çıkarmayı planladıklarını da sözlerine eklemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x